2018

Dean's Medallion (Dux)

  • Lachlan Byth

Clinical Sub-Dean Award (Gold Coast)

  • Kingsley Smith

Clinical Sub-Dean Award (Rural)

  • Blake Jones

Daniel Payne Community Service to External Organisation

  • Shreya Bhushan

The Humanitarian Award

  • Daisy Swindon

Anatomy Prize

  • Anthony Truong

Children's Health prize

  • Woo Sun You

Critical Care and Orthopedics Prize

  • Anthony Truong

Doctor and Health in Community Prize

  • Kingsley Smith

Doctor, Law, Ethics and Professional Practice Prize

  • Eliza Dixon

The RACGP General Practice Prize

  • Monica Smits
  • Anthony Truong

Hope4Health Developing Community Scholars

  • Sandhya Srinivasan

Graduating with Distinction

  • Lachlan Byth
  • Coung Nghi Do
  • James Gunning
  • Jessica Morgan
  • Gota Nakamura
  • Nick Seton
  • Kingsley Smith
  • Anthony Truong
  • Anna Uridge

2017

Pathology Scholarship 

  • Timothy Sy
  • Moein Amin

Hope4Health Developing Community Scholars

  • Lauren Head
  • Harrient Burnham

Applied Anatomy (Dissection) Prize

  • Sacha Wynter

Surgery Prize

  • Mahasha Perera

Aged Care & Cancer Care Prize

  • Moein Amin

AMA Children's Health Prize

  • Aisha Bouhafs

RANZCP Dr Joan Lawrence Mental Health Prize

  • Moein Amin

Women's Health prize

  • Liam Travers

Critical Care & Orthopaedics Prize

  • Nicholas Snels

Dr Kenneth Dalgleish General Practice Prize

  • Aisha Bouhafs

Clinical Sub-Dean's Prize (Logan Hospital)

  • Daniel Bundock

Clinical Sub-Dean's Prize (Rural Program)

  • Arianne Kollosche

Clinical Sub-Dean's Prize (Gold Coast University Hospital)

  • Philip Chung

Excellence in Electives Prize

  • Moein Amin
  • Rachel Wilkinson

Doctor, the Law, Ethics and Professional Practices (DLEPP) Prize

  • Annabelle Hughes

Reflective Practice Prize

  • Heather Dezuanni
  • Annabelle Hughes

Daniel Payne Community Service to an External Organisation Prize

  • Catherin Tanzer

Local Community Engagement Prize

  • Xiao Yue Guo

Clinical Skills Medallion (silver)

  • Nicholas Snels

Dean's Medallion (gold)

  • Nicholas Snels

2016

Hope4Health Developing Community Scholars

  • David Flynn
  • Praneel Kumar

Applied Anatomy (Dissection) Prize

  • Trent Townsend

Aged Care & Cancer Care Prize

  • Daniel Crow

Women's Health Prize

  • Nicole Simpson

Critical Care & Orthopaedics Prize

  • Andrew Paul

Emergency Medicine

  • Daniel Crow

Clinical Sub-Dean's Prize (The Tweed Hospital) 

  • Trent Townsend

Clinical Sub-Dean's Prize (Rural Program)

  • Rebecca Calder

Doctor, the Law, Ethics and Professional Practice (DLEPP) Prize

  • Elizabeth Hamilton

Daniel Payne (Community Service to External Organisation) Prize

  • Elizabeth Hamilton

Local Community Engagement Prize

  • Praneel Kumar

Clinical Skills Medallion (silver)

  • Elizabeth Hamilton

2015

Clinical Sub-Dean's Prize (Rural Program)

  • June Brundell

Community Service to the Student Body Prize

  • Mikaela Seymour